15:16:00

DOSHA AYURWEDA - ZRÓB TEST NA OKREŚLENIE TYPU SWOJEGO CIAŁA I POMÓŻ MU ZACHOWAĆ ZDROWIE

Cześć:)
Wczoraj rzetelnie wykonując obowiązki żaka porzuciłam podręczniki na rzecz blogowania:D Wpadłam na kilka urodowych blogów czerpiących inspiracje z Indii. Googlując niektóre informacje trafiłam na stronę http://www.ajurweda.pl/ i zagłębiłam w lekturze.

Jak tylko zobaczyłam słowo 'test' mój entuzjazm wzrósł kilkukrotnie, bo od dziecka uwielbiam je rozwiązywać, mimo, że doskonale wiem jakie są bezużyteczne:P Ale określenie magicznej Doshy? No jak można to przepuścić!:D


Co to Dosha?
Według Ajurwedy (systemu filozoficzno-medycznego) światem kieruje pięć podstawowych elementów natury: ogień, ziemia, woda, powietrze i przestrzeń. Ich fizyczne połączenie tworzy trzy podstawowe energie, rządzące ludzkim ciałem
 • Vata,
 • Pitta,
 • Kapha,
Ajurweda nazywa je doshami.


Każdy człowiek to unikalna kombinacja tych trzech doshy, które określają nasze wszystkie cechy - od wyglądu po zachowanie. Ilość kombinacji doshy jest wręcz nieskończona, gdyż natężenie każdej z nich może być różne.
Wyróżnia się trzy grupy kombinacji:
1) Jedna z doshy dominuje wyraźnie nad innymi
2) Dwie energie są o podobnej wartości - podwójna dosha
3) Niezwykle rzadko zdarza się, że wszystkie doshe są o tej samej wartości

To link do testu: http://www.ajurweda.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=7&Itemid=7
Na każde zawarte w teście pytanie odpowiedz określając jak bardzo dotyczy Cię zawarta w pytaniu sytuacja. Odpowiedzi w skali punktowej od 1 do 6, gdzie:
1 lub 2 - Nie dotyczy
3 lub 4 - Dotyczy czasami
5 lub 6 - Dotyczy przeważnie
Po wypełnieniu wszystkich odpowiedzi zsumuj liczbę punktów uzyskanej dla każdej z Dosh.

 Kiedy już znamy punktację klikamu tutaj: http://www.ajurweda.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=8&Itemid=8  by dowiedzieć się jak zinterpretować wyniki i co powinniśmy robić, by nasza energia była silna, a ciało zdrowe:)

Co mi wyszło?
VATA - 71
PITTA - 56

KAPHA - 43

Jestem Vatą:D Aby zrównoważyć moją enegrię powinnam spożywać pokarmy, które stoją w opozycji do mojej natury - ciepłe, ciężkie, wilgotne i słodkie jedzenie. Nadmiar Vaty odklada się w okrężnicy, więc przy masażu powinnam zwracać szczególną uwagę na to miejsce i dokładnie je ugnieść:)
Wszystko spoko, dopóki nie przeczytałam że: Vata powinna unikać zbyt częstego podróżowania, oglądania telewizji,spędzania długich godzin przed komputerem wszystkich nadmiernie pobudzających czynności
Oooo taak, nic nie pobudza jak wlepianie wzroku w ekran:D

A wy? Jaką macie energię?:)

Pozdrawiam, 
Bogny Program

Ps. Jeśli tak jak ja szalejesz na punkcie pięknych włosów Hindusek i ajurwedyjskiej pielęgnacji znalazłam prawdziwe indyjskie rozdanie! Można wygrać to:

4 komentarze:

 1. Uwielbiam takie tematy ;) robiłam sobie już kiedyś taki test "na doshę", ale wyszedł mi niejednoznaczny wynik (jeśli w ogóle wychodzą jednoznaczne wyniki), muszę więc spróbować jeszcze raz, chociaż to się też chyba może zmieniać w zależności od kondycji itp. z tego, co pamiętam. Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. czytałam, że wato też spytać kogoś bliskiego jak nas postrzega, żeby wyklarować wynik:P

   Usuń
 2. Ciekawostka!
  Musze sobie taki zrobić :)

  OdpowiedzUsuń

Copyright © Bogny Program - skin positivity , Blogger