17:00:00

OKIEM KOSMETYCZKI: MITY NA TEMAT ZDROWIA

Niektóre z poniższych ciekawostek po przeczytaniu wywołują niedowierzanie, inne nasuwają myśl 'faktycznie, czemu wcześniej na to nie wpadłam'. Ja już wcielam w życie wszystkie podpunkty, zachęcam i Was! :)


WYPROSTUJ SIĘ!
Ile razy słyszeliśmy to od naszych rodziców. Sztywne siedzenia w ławce szkolnej miało nas rzekomo uchronić przed skrzywieniami kręgosłupa. W dorosłym życiu dalej kierujemy się tą zasadą siedząc przed biurkiem około 7 godzin dziennie. Tak naprawdę nasze plecy nie są przystosowane do długiego siedzenia. Wysunięta miednica, wypięta klatka piersiowa i podniesiona głowa bardziej obciążają dyski niż rozluźnione siedzenia na kanapie, głoszą badania Niemieckiej Wyższej Szkoły Sportowej w Kolonii. Ci sami specjaliści radzą, by wstawać na chwilę co 15 minut. Z tym już może być trudniej co?:)

EKO I MAM CZYSTE SUMIENIE
Oeko-Test przyjrzał się 34 kosmetykom reklamowanym jako naturalne. Okazało się, że w badanych produktach znajdowało się 15-60% substancji sztucznych. O ile najmniejszą wartość jestem w stanie wybaczyć, to ponad połowa zawartości opakowania syntetycznej papki bardzo mnie zaszokowała. Jak widać bycie eko to przede wszystkim ogromna świadomość konsumencka.

ODPOCZYWAJ I ŚPIJ
Wydawałoby się, że relaksowanie się podczas długiego snu i dodatkowych drzemek w ciągu dnia to coś, co regeneruje nasze ciało i umysł. Badania Uniwersytetu w San Diego definitywnie obalają ten mit. Idealny sen powinien trwać 6-7 godzin, a ktoś kto śpi 10 godzin dziennie podnosi ryzyko przedwczesnej śmierci o 30%! 

O JĘDRNĄ CERĘ TRZEBA WALCZYĆ
Według Cotswold Medical Aestetic wystarczy jeden dobry nawyk, by zmniejszyć ilość zmarszczek o 28%! Kobiety uczestniczące w badaniu piły 6 szklanek wody przez 8 tygodni. Woda miała 1000mg składników mineralnych w jednym litrze. Niesamowite!



BŁONNIK ZAWSZE SPOKO
Chleb pełnoziarnisty, musli, surówki - brzmi jak samo zdrowie. Dopóki nie jesteśmy w podeszłym wieku. Badania uniwersytetu w Giessen świadczą o negatywnym wpływie błonnika na przyswajanie niektórych leków (m.in. penicylina, trymetoprym, paracetamol).

ASPIRYNA DOBRA NA WSZYSTKO
Naukowcy z Oksfordu opublikowali ciekawą informację w "The Lancet". Aspiryna zaostrza symptomy grypy!

OWOCE TO SAMO ZDROWIE
Przeglądając Woman's Health dowiedziałam się, że to niekoniecznie prawda. O ile większość z nas już wie, że szkliwo niekoniecznie lubi kwaśne odczyny owoców, to zapewne niewiele podejrzewa arbuzy, banany i melony o bardzo wysoki indeks glikemiczny powodujący skoki poziomu cukru we krwi.

WĘGLOWODANOM MÓWIMY NIE
Przyjęło się, że to one są winne mizernym efektom odchudzania. Rzekomo usuwając je z wieczornych posiłków szybciej schudniemy. Badania Uniwersytetu Tuftsa w Bostonie zupełnie temu przeczą! W grupie osób, które przez ponad sześć miesięcy spożywały węglowodany głównie wieczorem, spadek wagi był większy niż u tych, które jadły węglowodany w porcjach przez cały dzień -mówi dr Anette Buyken.



NIE ZAKŁADAJ NOGI NA NOGĘ
Ten mit szczególnie zapadł mi w pamięć i od dawna chciałam się nim z Wami podzielić. Na zajęciach z kosmetyki pielęgnacyjnej ciągle słyszałam, że należy przestrzegać klientki przed takim siedzeniem, gdyż powoduje ono żylaki. Badania Niemieckiego Towarzystwa Flebologii stanowczo obalają tę bzdurę! Żylaki pojawią się jedynie u osób, które mają do tego genetyczną skłonność.



CUKIER I TŁUSZCZE NIE DLA TRĄDZIKOWCÓW
Mam koleżankę, która usilnie twierdzi, że zaraz po zjedzeniu czekolady ją wysypuje. Muszę koniecznie przedstawić jej wyniki badań Uniwersytetu Columbia w Nowym Jorku. Tamtejszy dietetyk Udo Pollmer stanowczo zapewnia, że to hormony są odpowiedzialne za stan naszej cery. Kortyzol wpływa na gruczoły łojowe skóry, a że wydziela się podczas sytuacji stresowych, tak często zajadanych słodyczami, można łatwo przeoczyć jego działanie i zwalić wszystko na pudełko lodów.



***

Wybaczcie moje tajemnicze zniknięcie. Nawał obowiązków nie pozwolił mi trwonić czasu w internetach:( Potem zapomniałam zabrać aparatu po wizycie u babci, wyjechałam na mikro-urlop i... nie wiem kiedy minęła większa część lipca. Muszę się Wam jakoś zrewanżować i chyba mam już przyjemny pomysł :)

21 komentarzy:

  1. Myślałam, że ze słodyczami i cerą to prawda :) Moja siostra po zjedzeniu czekolady miała wysyp zawsze, ale od jakiegoś czasu je słodycze i jest ok :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. No właśnie, trudno jest wysnuć wniosek mając na względzie tylko swoją własną cerę:P

      Usuń
  2. Dobrze, że napisałas o tym zakładnu nóg, bo ostatnio cały czas się przed tym przestrzegam i jest mi niewygodnie podczas siedzenia.
    W rodzinie całe szczęście nikt nie miał problemów z żylakami, więc w końcu mogę siedzieć jak chcę :D

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Haha mi też kamień spadł z serca, to mój najulubieńszy mit wszechczasów! :)

      Usuń
  3. Bardzo ciekawy post. :)

    Co do diety to niestety zależnie od źródła podaje się najróżniejsze teorie co i kiedy jeść, jak nie jeść, co omijać, czego jeść więcej... Generalnie wszyscy zgadzają się tylko co do tego, że cukier szkodzi. ;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jeść wszystko byle nie za dużo:P Lepiej przeżyć życie z czymś smacznym na talerzu, niż się potem rozczarować, że dieta cud nie pomogła.

      Usuń
  4. Ha, jak dobrze, że śpię po 7-8. Może nie umrę w wieku 50 lat.

    OdpowiedzUsuń
  5. z tymi węglowodanami to mnie zaskoczyłaś. Od zawsze mówiono, że węglowodany na noc są zabronione ;/

    OdpowiedzUsuń
  6. Z tym błonnikiem to prawda, tyle, że wcale nie trzeba być w podeszłym wieku :). Ale przede wszystkim chodzi o to, że zmniejsza wchłanialność leków (ale też np. witamin i innych związków) jeśli spożyje się bardzo dużą ilość błonnika. Myślę, że przy normalnej diecie można być spokojnym :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nie chciałam się już rozpisywać, ale właśnie była tam jeszcze informacja, że wystarczy nie jeść błonnika bezpośtrednio przed i po spożyciu leków. Masz więc rację!:)

      Usuń
  7. Po czekoladzie owszem mam wysyp lekki ale to tylko dlatego ze mam alergievna kakao. Ale zapycha mnie po majonezie:)

    OdpowiedzUsuń
  8. W każdym jest coś z prawdy, w każdym jest coś z mitu. No i ja jakoś mam dystans do tych Amerykańskich naukowców np. słodyczach może być wysyp, ale tutaj należy zgłębić się w procesy trafienia cukrów prostych, przemian chemicznych i nie zgodzę się, że hormony są odpowiedzialne za stan cery-równie dobrze może to być jakaś bakteria, grzyb. Skoki glukozy powoduje mnóstwo produktów, ale często lepiej zjeść banana z witaminami, który szybko dostarczy glukozy dla mózgu i innych minerałów, niż przejmować się Indeksem. A Amerykańscy naukowcy no cóż, często wnioski z serii "100% ludzi pijących wodę umiera", więc mam nadzieję, że Twoi czytelnicy potraktują z głową to co napisałaś

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. 5 na 10 mitów obalili niemieccy uczeni:P Wiesz, pisząc o indeksie glikemicznym arbuza nie skreślam tego, że siedzi w nim też coś pożytecznego (właściwie to bardzo mało:P). To tylko taka druga strona medalu o której warto pamiętać zjadając kolejny 'zdrowy posiłek'. Co do bakteryjnego podłoża trądziku, to jest oczywiście oczywistym, że aby gdziekolwiek wystąpił stan zapalny muszą być zaangażowane bakterie:P Pytanie - co stoi na początku tego łańcucha zdarzeń, co sprawia, że u niektórych wysyp się pojawia, a u niektórych nie. A że są to hormony nie mam wątpliwości. Jeśli cię ten temat choć troszkę ciekawi, to proste tezy na temat problemów skórnych tego typu przedstawia Danuta Nowicka w 'Dermatologia. Podręcznik dla studentów kosmetologii'. Bardzo przystępnie wytłumaczone mechanizmy!

      Usuń
  9. Ile ciekawostek, czasami to nie wiadomo w co wierzyć stawiam wtedy na resztki swojego zdrowego rozsądku:)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Pewnie, nie ma co sobie komplikować życia na siłę:P

      Usuń
  10. Powiem Ci, że niektóre rzeczy wiedziałam, np te o owocach i ich indeksie. Ale w końcu jestem przyszłym dietetykiem :D Za to mimo wszystko zaskoczyłaś mnie z tymi węglowodanami. Ciekawa sprawa z tą wagą.
    I bardzo cieszy mnie dobroczynne picie wody bo ja pijam jej bardzo bardzo dużo :) Tzn oczywiście w bezpiecznych ilościach :D

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ponoć umiera się dopiero po 7 litrach, granica jest 'płynna' :D

      Usuń
  11. Jednak musze sie zgodzic z Twoja kolezanka, o ktorej wspomnialas - u mnie po zjedzeniu czekolady, na drugi dzien pojawia sie nieprzyjemna niespodzianka na mojej twarzy...

    OdpowiedzUsuń
  12. Z tym ostatnim się nie zgodzę. Mnie np. wysypuje po zjedzeniu chipsów, moją koleżanke właśnie od czekolady. Faktem jest, że nie jest tak, że każdego wysypuje po czekoladzie, ale niektórzy już tak mają, że po konkretnych produktach ich wysypuje.

    OdpowiedzUsuń
  13. Ciekawe :) Zakładanie nogi na nogę jednak nie jest groźne :)

    OdpowiedzUsuń

Copyright © Bogny Program - skin positivity , Blogger